Zapowiedź aktualizacji: Joseph, Kay i więcej!

Zapowiedź aktualizacji: Joseph, Kay i więcej!
Spis treści:

Droga Społeczności Albionu,

Teraz, gdy powoli mija szaleństwo związane z premierą, nadszedł czas na rozmowę o przyszłości Albionu.

Po pierwsze pragnę zapewnić Was, że wszystkie nadal istniejące problemy z łącznością będą naszym priorytetem. Wprowadzenie lepszej ochrony przed atakami DDoS doprowadziło do pewnych problemów z pingiem i latencją, z którymi się obecnie mierzymy. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli się z nimi pożegnać i skupić się na przyszłości.

Ogólnie mówiąc, jesteśmy obecnie w fazie przejściowej do okresu po premierze gry, który wcale nie różni się tak bardzo od rozwoju gry w trakcie faz alfa i beta: Będziemy nadal wprowadzali regularne aktualizacje i usprawnienia gry, aby uczynić ją długotrwałym sukcesem. Planujemy zapewnić Wam 3-4 większe aktualizacje rocznie, które będą stanowiły zdrową mieszankę nowej zawartości i ulepszeńistniejących rozwiązań. Nowa zawartość pozwala nam kształtować kierunek rozwoju gry i zapewniać świeżą rozrywkę dla graczy-weteranów, natomiast ulepszenia mają na celu podnieść ogólną jej jakość i doszlifować istniejące elementy.

Pamiętajcie, że dzielimy się z Wami obecnymi przemyśleniami i planami w stosunku do gry. Mogą one ulec zmianie ze względu na fakt, że nieustannie oceniamy jej rozwój i wprowadzamy w życie opinie społeczności.

Aktualizacja nr 1: „Joseph” 

Pierwsza aktualizacja, o wewnętrznym pseudonimie „Joseph”, ma zostać wydana pod koniec września lub na początku października.

Prace deweloperskie nad aktualizacją „Joseph” rozpoczęły się jeszcze przed premierą, zatem decyzja odnośnie tego, co stanie się głównym elementem nowej aktualizacji musiała zostać podjęta bez wiedzy o tym, jakie problemy napotkamy po premierze gry. Całe szczęście, że nadal jesteśmy zadowoleni z naszego wyboru: „Joseph wprowadzi Arenę Albionu.

Arena pozwala graczom wypróbować i poprawić swoje umiejętności w walce Player vs Player w bezpiecznych meczach 5 na 5, trwających około 10 minut. Gracze będą mogli zapisywać się na nie w podobny sposób, co na ekspedycje. Ich uprzednie wyniki bojowe będą oceniane i zostaną oni automatycznie przyporządkowani do graczy o podobnym wyniku. Dzięki temu gracze o podobnych umiejętnościach i sprzęcie mogą ścierać się ze sobą. Tryb walki stosowany w Arenie  to zupełnie nowy tryb, oparty na przejmowaniu punktów kontroli, stanowiący dobre połączenie taktycznego rozmieszczenia i czystej walki. Gracze, którzy zwyciężą otrzymają „odznaki areny”, które można zamienić na nagrody w sklepie areny. Nagrodami będą głównie przedmioty ozdobne lub ulepszeniaistniejących przedmiotów, dzięki czemu ten system nie będzie wpływał na ekonomię rzemiosła. Arena to świetny dodatek do Albion Online, który pozwala większej ilości graczy na zapoznanie się z tajnikami PvP i daje graczom, którzy nie znaleźli jeszcze stałej grupy do wspólnej gry nowy, przystępny tryb gry. Możecie także stworzyć własną idealną drużynę i popisać się swoimi umiejętnościami na arenie przed całą społecznością Albionu.

Poza areną, Joseph wprowadzi do gry wiele innych ulepszeń:

 • Lokalizacje skrzyń z relikwiami (godzinnych) zostaną zmienione w „Srebrne terytoria. Będą one nadal posiadały skrzynie z relikwiami, lecz do tego będą one w sposób ciągły tworzyły srebro do zbierania i kilka specjalnych mobów wysokiego stopnia na terenie stref nieograniczonego PvP wokół skrzyń. To da graczom bardzo dobrą motywację do walki w tych strefach, nawet jeśli sam skarb jeszcze się nie pojawił.
 • Lochy i stałe obozowiska mobów otrzymają znacznie większą ilość skrzyń ze zdobyczami. Sprawi to, że będą znacznie bardziej atrakcyjne dla graczy niż losowe obozowiska.
 • Dodajemy dwie nowe ekspedycje Stopnia 6, co uatrakcyjni życie tym graczom, którzy bez końca farmią ekspedycję „Śmierć grzybom”.
 • Esencje będzie można zbierać z duchów esencji i używać ich do zwiększania mocy mikstur.
 • Dodamy nowe umiejętności w niektórych gałęziach broni, w których ich brakowało.
 • Wprowadzimy znaczne ulepszenia interfejsu użytkownika, między innymi:
  • Następujące interfejsy zostaną zmienione na nowy styl interfejsu:
   • Interfejs znajomych
   • Interfejs kupna wyspy
   • Interfejs rynku złota
   • Interfejs mapy świata
   • Interfejs zaprosin najemnika
   • Interfejs mebli
  • Inteligentne  rzucanie zaklęć będzie można włączyć w ustawieniach
  • Lista członków gildii z możliwością sortowania statusem ostatniego logowania członków gildii w interfejsie gildii
  • Paski życia mobów w trakcie walki ułatwiające sprawdzenie, na którym mobie należy skupić uwagę
  • Opcje automatycznego odrzucania zaproszeń do handlu i grupy
  • Ulepszone wyświetlanie pozytywnych i negatywnych efektów (buffów i debuffów)
  • Opcja automatycznej nauki, pozwalająca na automatyczne wydawanie pkt. nauki na dowolne osiągnięcia na Tablicy Przeznaczenia po osiągnięciu progu punktowego
 • Balans walki przedmiotów jest poddany analizie i wprowadzimy jego znaczne zmiany w aktualizacji Joseph. Skupiamy się na dostosowaniu najmocniejszych i najsłabszych przedmiotów mety. Do tego, bierzemy pod lupę utrzymywanie leczenia w walkach grupowych, progresję szybkości wierzchowców i zmniejszamy skuteczność kleistych mikstur.
 • Dodamy dużą ilość ulepszonych animacji walki i efektów

Poza tym wszystkim, Joseph wprowadzi oczywiście liczne pomniejsze usprawnienia, poprawki błędów i balansu.

Aktualizacja nr 2: „Kay”

„Kay” to kolejna większa aktualizacja Albion Online. Zgodnie z naszymi planami, pojawi się ona 3 miesiące po aktualizacji Joseph, a więc w okolicach okresu świątecznego. Naszym celem jest wprowadzenie jej przed końcem roku.

W przypadku „Kay”, postanowiliśmy skupić się na rdzennym elemencie Albion Online: rywalizacji Gildia vs Gildia. Chcemy upewnić się, że większa ilość graczy będzie mogła brać w nich udział z sensem, i że będą mogli otrzymać odpowiednie rangi i nagrody za udział w nich. Poza tym, chcemy wprowadzić mechanizm, który zapobiegnie lawinowym zwycięstwom.

Zgodnie z powyższym, kluczowymi elementami Kay będą inwazje na terytoria rankingi mocy gildii. Dzięki nim, będziemy mogli wprowadzić rywalizację pomiędzy gildiami na wyższy poziom. Gildie będą otrzymywały punkty rankingowe za przejmowanie terytoriów strażnicy. Te punkty mają na celu stworzenie globalnego rankingu gildii, który pokazuje kto jest prawdziwym królem Albionu. Ranking będzie resetowany regularnie. W chwili resetu, na terytoria strażnicy wyruszą inwazje sił NPC, a gildie będą musiały pokonać te siły, aby odzyskać władzę nad tymi ziemiami. Z racji, że duża ilość terytoriów będzie resetowana w tym samym czasie, duże gildie będą miały ograniczone możliwości przejmowania zbyt wielu wież strażniczych na początku danego sezonu rankingowego. Zwycięska gildia w danym sezonie będzie znana w całym Albionie, ponieważ czas po zwycięstwie zostanie nazwany „Erą <zwycięskiej Gildii>”. Ponadto wszyscy, którzy brali w nich udział otrzymają dostęp do różnych potężnych nagród, w tym świetnych, nowych wierzchowców bojowych. Posiadają one umiejętności, które uczynią je niebywale przydatnymi i pożądanymi w wielkoskalowych operacjach bojowych w otwartym świecie.

Mamy także nadzieję, że wprowadzimy najazdy na terytoria w aktualizacji Kay. Najeżdżanie terytoriów pozwala graczom ukraść część przychodzących punktów zwycięstwa gildii władającej nad terytorium. Będzie to polegało na zabiciu wszystkich strażników na terytorium i zastąpieniu ich swoimi „rzezimieszkami”, których zabicie pozwoli gildii władającej na odzyskanie pełnej produktywności terytorium. Tworzy to nową aktywność PvP w otwartym świecie dla wszystkich gildii, nawet tych bez własnego terytorium, pozwalającą im na udział w rankingu mocy. Możecie oczywiście zabić rzezimieszków kolejnej gildii i zastąpić ich własnymi…

Kolejną kluczową kwestią w aktualizacji Kay jest dla nas wydajność Albion Online:

 • Chcemy, aby bitwy w otwartym świecie będące rezultatem tej nowej zawartości były jak najbardziej przyjemne dla graczy, więc uczyniliśmy naszym priorytetem działanie gry w trakcie walki. Planujemy znacznie poprawić działanie gry w bitwach na dużą skalę
 • W przypadku tabletów, mamy nadzieję na znaczną poprawę funkcjonowania gry na różnych urządzeniach i planujemy zorganizować fazę beta dla iOS, która zostanie ogłoszona na forum, gdy tylko będziemy na to gotowi.

Poza tymi kluczowymi elementami jest wiele dodatkowych usprawnień, które chcemy wprowadzić do Albionu w aktualizacji Kay. Oto kilka przykładów, które już zostały przez nas uzgodnione, lecz ta lista to jedynie namiastka i zostanie rozszerzona wraz z rozwojem naszych planów i w odpowiedzi na opinie społeczności:

 • Zupełnie przerobiony interfejs rynku, który ułatwi kupcom ocenę sytuacji na rynku i przełączanie pomiędzy kupnem a sprzedażą
 • Bardziej inteligentny system wypadania przedmiotów z czarnego rynku da graczom większą szansę na otrzymanie przedmiotów, które są im potrzebne
 • Relikwie i artefakty na poziomie relikwii zostaną w końcu wprowadzone do Albionu, co poskutkuje wprowadzeniem dużej ilości nowych przedmiotów-artefaktów do meta gry

Jak zawsze, Kay wprowadzi także niezliczone pomniejsze poprawki, usprawnienia i zmiany balansu w zależności od potrzeb.

Po Kay

Jak już wspominaliśmy, planujemy dać Wam nową większą aktualizacje co 3-4 miesiące, zatem możecie się spodziewać kolejnej aktualizacji mniej więcej tyle czasu po wprowadzeniu „Kay”.

Miejcie na uwadze, że wszystko, o czym mówimy poniżej jest dość płynne i może ulec dużym zmianom.

Z racji, że nasze pierwsze dwie aktualizacje skupiają się na aspektach PvP i GvG w Albion Online, chcemy w następnej kolejności skupić się na PvE w grze. Z tego powodu obecnie skupiamy się na trzech elementach:

 • Elitarne Ekspedycje i Wyzwania ekspedycyjne – Gracze będą mogli wejść w posiadanie przedmiotów, które pozwolą i im ich grupie wziąć udział w wyjątkowo trudnych ekspedycjach zawierających wiele nowych mobów, trudnych do pokonania bossów i zapewniających odpowiednie nagrody. Najlepsi gracze PvE mogą rywalizować ze sobą w tym, kto jest w stanie pokonać wyższy poziom trudności.
 • Interaktywne spoty PvE – Chcemy uczynić PvE w otwartym świecie znacznie bardziej interesującym poprzez sprawienie, że będzie mniej przewidywalne oraz aby bardziej dostosowywały się i reagowały na działania graczy. Mogą pojawić się specjalne, dowolne moby, a pewne działania mogą spowodować wydarzenia specjalne ( na przykład: zabicie członka kultu Morgany może spowodować, że ten otworzy odwrotną bramę piekieł, z której wybiegnie fala demonów itp.) Te zdarzenia mogłyby także teoretycznie wpływać na całą strefę np.: po zabiciu głównego bossa Stróżów, Matki Ziemi, mogłoby dojść do sytuacji, w której cała frakcja postanawia oblężyć miasto w odwecie i duża ilość graczy musiałaby się zjednoczyć i współpracować, aby je odbić. Wszystko to opiera się na naszym założeniu, aby zakończyć monotonię PvE w otwartym świecie. Projektowanie jest nadal we wczesnej fazie, lecz chcemy na pewno uczynić farmienie mobów w otwartym świecie bardziej atrakcyjnym i przyjemnym poprzez wzbogacenie go o bardziej interaktywne, zrozumiałe mechaniki.
 • Błogosławieństwa – Błogosławieństwa dodają do gry nowy rodzaj ulepszenia postaci, które może zostać zdobyte jedynie w rozgrywce PvE. Te nagrody będą wypadały z mobów w formie zwojów, a siła błogosławieństwa będzie wybierana losowa w trakcie użycia. Gracze mogą zdecydować o zachowaniu poprzedniego błogosławieństwa lub zastąpieniu go nowym. Pozwala to na system min-max statystyk znany z innych gier. Błogosławieństwa będą dotyczyły szerokiego wachlarza efektów, niektóre będą tracone w chwili śmierci, natomiast niektóre nie.

Poza skupieniem się w kolejnej aktualizacji na apekcie PvE planujemy zająć się także następującymi kwestiami:

 • Dalsze ułatwienia życia dla gildii. Jest to dla nas temat stały i składa się na niego wiele różnych elementów. Chcemy wprowadzać kolejne usprawnienia pod tym względem, aby dalej ułatwiać życie graczom.
 • Ulepszone nagrody ozdobne: Nowe awatary, emoty do odblokowania, bielizna, tytuły, medale itd.
 • Umocnienie roli rzemieślników poprzez przeróbkę systemu przerzucania jakości przedmiotów – z wykorzystaniem punktów nauki i skupienia rzemieślniczego.
 • Aktywizowanie większej ilości członków gildii w walkach GvG poprzez modyfikację zasad walk GvG i utrudnienie małej ilości mocnych drużyn na zdominowanie areny GvG

Uwagi końcowe

Zawartość, o której wspomnieliśmy to jedynie ułamek kwestii, którymi będziemy się zajmować.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, czym stała się nasza gra i jak sobie póki co radzi. W żadnym wypadku nie uważamy tego za efekt końcowy, lecz fundament, na którym będziemy budować dalej. Świat Albionu, którym kierują gracze, otwarta struktura PvP, dowolność interakcji między graczami, konflikty na wielką skalę – to wszystko oferuje ogromne, wręcz nieograniczone możliwości rozwoju. Wyzwaniem jest podjęcie decyzji odnośnie tego, na których kwestiach należy się skupić najpierw wiedząc, że wprowadzanie tych wszystkich nowości i rozszerzeń sprawi, że nasza gra będzie mogła zabawiać i zajmować nas wszystkich przez kolejne lata.

Możecie się spodziewać nowej zawartości w grze z każdą nową aktualizacją, którą wydamy w trakcie naszej pracy, aby uczynić Albion najlepszą masywną grą multiplayer w rękach graczy, jaka jest dostępna.

-Robin Henkys, Dyrektor Gry